Zmiana lokalizacji

Nasz skład drewna zmienił lokalizację, obecnie znajduje się w Mościskach, ul. Radziejowicka 29D.

Klientów chcących nabyć drewno na placu prosimy o uprzednie umówienie się telefonicznie.

Jak nie dać sie oszukać przy zakupie pelletu pellets, na co zwrócić uwagę

Na rynku występuje wiele odmian pelletu z różnego rodzaju surowca - od pelletu drzewnego, po pellet z roślin oleistych, jak również z otrąb i siana oraz z surowców pseudoekologicznych, np. rozdrobnionej płyty wiórowej. Nie każdy pellet nadaje się do spalania we wszystkich rodzajach kotłów, CO domowych, ponieważ każdy ma inne właściwości. Najbardziej rozpowszechnionym pelletami na rynku są: pellet drzewny, liściasty i iglasty, pellet z roślin oleistych oraz pellet mieszany.


Normy pelletu

Pellet ma klasy, jakości, tak zwane normy, w skrócie pellet DIN+ lub A1 do kotłów domowych do 20 kW, pellet A2 do pieców powyżej 25 kW i przemysłowy dla elektrociepłowni (ewentualnie zamiast ekogroszku). W każdej normie pod uwagę brana jest objętość pelletu na kg, rozkrusz oraz zawartość popiołu i wartość opalowa GJ.

Dlaczego określiłem je wcześniej jako „tak zwane normy”, ponieważ rynek w Polsce jest wysoce specyficzny i u większości sprzedawców każdy pellet jest w normie DIN+, co nie jest prawdą. Tak naprawdę jest kilkanaście firm w Polsce, które posiadają aktualną normę DIN+ A1 i większości swoją produkcję sprzedają za granicę w dużo wyższych cenach. Reszta firm produkujących miała ją kiedyś, a później nie były one w stanie utrzymać produkcji na tak wysokim poziomie i zostało im to zabrane.

Pellet o złej jakości potrafi mocno utrudnić życie. Oznacza to, że piec może się wyłączać, zapychać, wchodzić w stan awarii oraz trzeba go będzie częściej czyścic i to nie tylko z popiołu, a co najważniejsze będzie nas więcej kosztowało ciepło w domu w skali roku.

pellet drzewny poradnik

Czy można się przed tym uchronić?

Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że zwrócisz uwagę na te szczegóły:

 • Bez względu na to, co jest napisane na worku, musisz mieć do tego dystans.
 • Zwróć uwagę na kolor pelletu. Jasny pellet wiadomo, że jest produkowany z czystej trociny. Nie kieruj się zapachem, ponieważ firmy stosują aromaty.
 • Kupując pellet, zwróć uwagę na to, jak jest on składowany (wilgotność).
 • Podnosząc worek z palety, obróć go na drugą stronę. Jeśli po obróceniu zostaje dużo trocin, zastanów się, czy nie będzie się zapychała rurka w palnikach zsypowych.

 • Zwróć uwagę na pojedynczą długość pelletu (piece o małej mocy, włoskie, tak zwane kozy) - zbyt długi pellet może prowadzić do zapychania się rurki w palniku.
 • Kup na próbę maksymalnie 2-3 worki, a nie od razu zapas na całą zimę (chyba że możliwy jest zwrot towaru na koszt sprzedającego).
 • Firmy nieposiadające certyfikatu DIN+ A1 nie zawsze mają opał złej jakości, certyfikat jakości pelletu sporo kosztuje.

Jak sprawdzić jakość pelletu?

 1. Pellet, który kupiłeś, możesz sprawdzić domowym sposobem: 1-2 łyżki stołowe wsyp do szklanki z wodą i poczekaj aż on się rozpuści, zamieszaj, poczekaj, aż zrobi się zawiesina. Kolor jasny, brak ciemnych drobinek oraz piasku na spodzie szklanki świadczą o tym, że pellet jest dobrej jakości.
 2. Po wsypaniu opału do pieca dostosuj intensywność dmuchawy na żółty płomień (nie biały). Po dobie sprawdź, czy nie robią się spieki.
 3. Zwróć uwagę na popiół, czy jest jasny jak z papierosa. Może występować zjawisko za dużego nadmuchu, który powoduje, że niedopalony pellet jest wydmuchiwany i wtedy popiół też może być ciemny - należy zmniejszyć nadmuch, co sprawia, że więcej cię to kosztuje.
 4. Po takim teście, jeśli piec pracował dobę normalnie, zapytaj sprzedawcę, czy pellet pochodzi z tej samej dostawy, z której pochodziły worki wzięte na próbę.

Który pellet, do jakiego kotła

Na podstawie własnych doświadczeń i swoich klientów jestem w stanie stwierdzić, że piece o palniku typu korytko potrzebują pelletu o najwyższej jakości (typowa norma DIN+ A1), a także piece Kostrzewa lub Cichewicz i wszystkie piecyki włoskie małych gabarytów. Firmy te dopasowały się trochę do rynku pelletu w Polsce i proponują palniki samoczyszczące, ale nie zawsze też to rozwiązuje problemy.

Pellet po rozmoczeniu wyglądający jak kawa z mlekiem - tak jak wyżej opisałem - nadaje się do pieców z podajnikami ślimakowym zamiast ekogroszku. Pellet z roślin oleistych (rzepak, słonecznik i siano) nadaje się do pieców o wysokiej mocy (minimum od 50-60 kW). Jest to typowy pellet przemysłowy do elektrociepłowni. Pellet, który pływa i ma problem z rozpuszczeniem, lepiej omijać szerokim łukiem. Są z nim same problemy - nie ma nic wspólnego z ekologią, powoduje same awarie, a poza tym przez niego można jeszcze pokłócić się z sąsiadem ze względu na smród, który wydziela się po jego spaleniu. Pamiętaj, że wysoka wartość opałowa napisana na worku nie jest gwarancją dobrego pelletu.

Mam nadzieje, że choć trochę pomogę ludziom, którzy nie chcą i nie zamierzają studiować technologii produkcji pelletu, a nie chcą przepłacać i dawać się oszukiwać sprzedawcom. Warto zaufać doświadczonemu dostawcy.

Życzę miłego palenia!
Grzegorz Majchrzak

pellet drzewny poradnik

RABATY DLA STAŁYCH KLIENTÓW
drewno kominkowe rabaty

Stali klienci zamawiający drewno
po raz kolejny w firmie Grafka mogą liczyć
na indywidualne rabaty w okresie wiosennym.

drewno kominkowe Grodzisk Mazowiecki

Grafka - skład drewna Grodzisk Mazowiecki


drewno kominkowe grodzisk mazowiecki

Mościska, ul. Radziejowicka 29D
Grodzisk Mazowiecki

drewno kominkowe

607-490-510

promocje drewno kominkowe

przyjmowanie zamówień telefonicznie
pon.-piątek
9.00-17.00
soboty
9.00-13.30

drewno kominkowe z dostawą

zamówienia dostarczamy w ustalonych z klientami terminach od wtorku do soboty w godzinach 9.00-19.30

zamów drewno kominkowe

sprzedaż z placu po uprzednim umówieniu telefonicznym

∨ regulamin dostaw realizowanych przez firmę Grafka

Regulamin dostaw realizowanych przez firmę Grafka

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 1. Niniejszy regulamin dotyczy dostaw drewna kominkowego oraz innych produktów oferowanych przez firmę Grafka, nazywaną dalej Dostawcą.
 2. Klient składający zamówienie na dostawę produktów realizowaną przez firmę Grafka, nazywany jest dalej Zamawiającym, niezależnie od tego w jakiej formie dokonuje on zamówienia (telefonicznie, osobiście, mailowo, poprzez SMS lub stronę internetową www.grafka.com.pl).

PRODUKT

 1. Drewno kominkowe dostarczane jest w skrzyniopaletach o objętości 1 lub 2 metry. Istnieje także możliwość dostawy drewna w formie narzucanej na samochód, w takim przypadku drewno również sprzedawane jest na metry.
 2. Drewno kominkowe dostarczane jest w dwóch opcjach:
  1. opcja standardowa: drewno może posiadać przebarwienia, drobne ślady pleśni, mech na korze, polana mogą być różnej grubości oraz mogą być sękate, co nie zmniejsza w żaden sposób ich wartości energetycznej,
  2. opcja Premium: drewno jest selekcjonowane tak, aby polana były jak najbardziej zbliżone wymiarami oraz grubością, pozbawione przebarwień ani innych naturalnych wad.
 3. Dostawca zapewnia o zgodności dostarczanego drewna z zadeklarowaną wilgotnością. Zamawiający może zażądać sprawdzenia wilgotności dostarczonego drewna przez kierowcę w momencie dostawy.
 4. Produkty inne niż drewno kominkowe dostarczane są w indywidualnych opakowaniach, takich, w jakich oferuje je wytwórca produktu (worki, kartonowe opakowania, siatki, itp).

OBOWIĄZKI ZAMAWIAJĄCEGO

Zamówienie dostawy

 1. W celu złożenia zamówienia Zamawiający musi podać Dostawcy adres, gdzie mają być dostarczone produkty oraz telefon kontaktowy.
 2. Składanie zamówień odbywa się telefonicznie (pod numerem 607-490-510), od poniedziałku do soboty w godzinach 8.30-17.00. Wraz z zamówieniem ustalany jest wstępny termin dostawy zamówienia.
 3. Składając zamówienie dostawy Zamawiający ma obowiązek poinformowania Dostawcy o możliwych utrudnieniach w dostępie do posesji, które mogą utrudnić realizację dostawy, np. wąski dojazd, utrudniony dostęp do posesji, nieutwardzona droga dojazdowa.
 4. W ustalonym terminie dostawy Zamawiający musi być dostępny pod podanym numerem kontaktowym w celu udzielenia kierowcy ewentualnych wskazówek dotyczących dojazdu.
 5. W ustalonym terminie dostawy Zamawiający, lub osoba przez niego upoważniona, musi być obecny przy odbiorze zamówionych towarów, w celu sprawdzenia jakości produktu oraz podpisania protokołu odbioru.
 6. Zamawiający jest zobowiązany sprawdzić stan dostarczonych produktów w obecności kierowcy i zgłosić ewentualne uwagi.
 7. Zamawiający podpisując w obecności protokół odbioru produktów potwierdza, że ich ilość oraz jakość jest zgodna z jego zamówieniem.
 8. W przypadku nie spełnienia powyższych zasad zamawiania dostawy Dostawca zastrzega sobie prawo odmowy przyjmowania w przyszłości zleceń od Zamawiającego.

Zmiana terminu dostawy

 1. Zmiana terminu dostawy zamówionych towarów jest możliwa telefonicznie (pod numerem 607-490-510), od poniedziałku do soboty w godzinach 8.30-17.00.
 2. Zmiana terminu dostawy jest możliwa bez opłat do 24 godzin przed ustaloną wcześniej datą dostawy.
 3. W przypadku, gdy Zamawiający zmienia datę dostawy mniej niż 24 godziny przed ustalonym terminem realizacji, Dostawca zastrzega sobie możliwość doliczenia dodatkowych kosztów transportu.
 4. W przypadku nie spełnienia powyższych zasad zmianu terminu zamówienia Dostawca zastrzega sobie prawo odmowy przyjmowania w przyszłości zleceń od Zamawiającego.

Anulowanie zamówienia

 1. Anulowanie przez Zamawiającego jest możliwe telefonicznie do 24 godzin przed ustaloną wcześniej datą dostawy.
 2. W przypadku, gdy dzień poprzedzający dostawę był dniem wolnym Zamawiający ma obowiązek powiadomienia Dostawcy w dniu dostawy przed 9.00 rano.
 3. W przypadku nie spełnienia powyższych zasad anulowania zamówienia Dostawca zastrzega sobie prawo odmowy przyjmowania w przyszłości zleceń od Zamawiającego.

OBOWIĄZKI DOSTAWCY

Realizacja zamówienia

 1. Dostawca zobowiązuje się, w zamian za opłatę transportową, dostarczyć zamówiony towar do bramy posesji Zamawiającego.
 2. Realizacja dostawy następuje w ustalonym wcześniej z Zamawiającym terminie.
 3. Dostawca dokłada wszelkich starań, aby realizacja dostawy odbyła się w ustalonym terminie, zakładając margines błędu +/- 45 minut.
 4. Zamawiający może, za dodatkową dopłatą, zamówić dostawę precyzyjną, gdzie margines błędu wynosi +/- 10 minut.
 5. Zamawiający może zlecić, za dodatkową opłatą, dostawę ekspresową, która jest realizowana w terminie do 48 godzin od złożenia zamówienia. W tym przypadku dostępna jest jedynie płatność gotówką w momencie odbioru dostawy.
 6. Dostawca powiadomi Odbiorcę w dniu poprzedzającym dostawę o planowanym czasie dostawy za pośrednictwem wiadomości SMS zawierającej numer telefonu kierowcy, który będzie realizował dostawę.
 7. Rozładunek produktów poza ogrodzenie posesji lub wjazd pojazdu Dostawcy na teren poseji wykonywane są tylko po ustaleniu na miejscu z kierowcą. Zamawiający bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie możliwe uszkodzenia na terenie posesji powstałe w trakcie rozładunku.
 8. Istnieje możliwość przetransportowania zamówionych towarów od bramy posesji do punktu znajdującego się na posesji Zamawiającego za pomocą wózka-paleciaka, ale tylko po wcześniejszym ustaleniu i w przypadku, gdy posesja posiada utwardzoną nawierzchnię (najlepiej kostkę brukową lub jej odpowiednik).

Zmiana terminu dostawy

 1. Dostawca dokłada wszelkich starań, aby złożone zamówienia były dostarczane w terminie, ale w wyjątkowych sytuacjach zastrzega sobie prawo do zmiany terminu dostawy, po ustaleniu z Zamawiającym nowego terminu.
 2. Punktualność dostawy jest uzależniona także od warunków, na które Dostawca nie ma wpływu (korki, wypadki losowe, awarie), w związku z czym czas dostawy oraz założony margines błędu mają charakter wytycznych i w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać przekroczone.
 3. W przypadku, gdy Dostawca nie może zrealizować dostawy w ustalonym przedziale czasowym z wyprzedzeniem powiadomi o tym Zamawiającego drogą telefoniczną.

Anulowanie zamówienia

 1. W przypadku nie wywiązania się przez Zamawiającego z wynikających z niniejszego regulaminu obowiązków Dostawca zastrzega sobie prawo odstąpienia od umowy dostawy produktów.
 2. W wyjątkowych sytuacjach Dostawca zastrzega sobie prawo odstąpienia od wykonania zamówionej dostawy lub anulowania zamówienia bez podania przyczyny.

FORMY PŁATNOŚCI

 1. W przypadku płatności gotówką lub przelewem na telefon Zamawiający dokonuje płatności u kierowcy dostarczającego jego zamówienie.
 2. O zamiarze płatności przelewem na telefon należy poinformować w momencie składania zamówienia, aby upewnić się, że kierowca będzie miał terminal płatniczy.
 3. Płatność przelem jest możliwa jedynie jako przedpłata - w takim przypadku Zamawiający przedstawia kierowcy realizującemu dostawę potwierdzenie przelewu.
 4. W przypadku dostaw do firm możliwa jest płatność przelewem na podstawie faktury VAT.
 5. W przypadku zamówień o wysokich kosztach transportu Dostawca zastrzega sobie prawo oczekiwania przedpłaty od Zamawiającego.

ODBIÓR PUSTYCH SKRZYŃ

 1. Odbiór pustych skrzyń następuje po zamówieniu go przez Odbiorcę telefonicznie (pod numerem 607-490-510) lub przez stronę internetową www.grafka.com.pl.
 2. Odbiór pustych skrzyń jest dobrowolny - Dostawca nie ma obowiązku ich odbioru, Zamawiający nie ma obowiązku ich zwrotu i może we własnym je zutylizować.
 3. Dostawca odbiera bezpłatnie tylko puste skrzynie od dostarczonych przez siebie produktów. Zamawiający może otrzymać w zamian za skrzynię dodatkowy produkt (np. rozpałkę).
 4. Szczegóły tego jaki produkt otrzyma Zamawiający za skrzynie zostaną ustalone w momencie składania zamówienia.
 5. W przypadku skrzyń po drewnie pochodzących z innych firm Dostawca może je odebrać tylko odpłatnie.
 6. Puste skrzynie są odbierane przez Dostawcę przy okazji realizacji innych zamówień, a co za tym idzie pomiędzy momentem zamówienia odbioru, a faktycznym odbiorem może minąć od kilku dni do kilku tygodni.
 7. Dostawca powiadomi Odbiorcę w dniu poprzedzającym o planowanym odbiorze skrzyń za pośrednictwem wiadomości SMS.
 8. Zamawiający nie musi być obecny przy odbiorze skrzyń, jeżeli pozostawi je w bezpiecznym i dostępnym dla kierowcy miejscu.

REKLAMACJE

 1. Zamawiający jest zobowiązany sprawdzić stan dostarczonych produktów w obecności kierowcy i zgłosić ewentualne uwagi.
 2. Zamawiający podpisując w obecności kierowcy protokół odbioru produktów potwierdza, że ich ilość oraz jakość jest zgodna z jego zamówieniem.
 3. Reklamacje mogą dotyczyć wyłącznie wad produktu, które były niemożliwe do stwierdzenia w momencie odbioru.
 4. W przypadku produktów innych niż drewno kominkowe ewentualne wady produktu będą weryfikowane z jego wytwórcą.
 5. Reklamacje mogą być składane telefonicznie (pod numerem 607-490-510) lub mailowo (na adres grafka2@wp.pl) w terminie nie późniejszym niż 7 dni od momentu dostawy.
 6. Podstawą reklamacji nie mogą być:
  1. uszkodzenia skrzyniopalety lub opakowania nie mające wpływu na stan produktu,
  2. niedoskonałości estetyczne produktu nie mające wpływu na jego wartość użytkową (z wyjątkiem drewna w opcji Premium),
  3. niejednorodność produktu nie mająca wpływu na jego wartość użytkową (z wyjątkiem drewna w opcji Premium).
 7. Przy składaniu reklamacji Zamawiający może zostać poproszony o przesłanie zdjęć weryfikujących wady produktu zanim Dostawca odniesie się do reklamacji.
 8. Reklamacje są rozpatrywane przez Dostawcę w ciągu 3 dni roboczych. Reklamacje wymagające dokładniejszego sprawdzenia stanu produktu rozpatrywane są przez Dostawcę w terminie 14 dni od zgłoszenia reklamacji.
 9. W przypadku stwierdzenia wady produktu obniżającej jego wartość użytkową Dostawca zobowiązuje się do wymiany produktu na jego pełnowartościowy odpowiednik w najbliższym możliwym terminie ustalonym z Zamawiającym.
 10. W przypadku braku możliwości wymiany produktu przez Dostawcę Zleceniodawca może domagać się zwrotu zapłaconych pieniędzy. Jeżeli reklamowany produkt jest niekompletny kwota może zostać pomniejszona o zużytą już część produktu.

DODATKOWE INFORMACJE

 1. Dostawca zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu dostaw bez bezpośredniego powiadomienia Zamawiających. Aktualna wersja regulaminu dostępna jest na stronie www.greafka.com.pl/regulamin.
 2. Wszelkie zmiany zachodzące w regulaminie dotyczą zamówień składanych już po momencie dokonania zmian. Zamówienia złożone przed dokonaniem zmian w regulaminie, ale jeszcze nie zrealizowane, obejmuje poprzednia wersja regulaminu.
 3. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym Regulaminie mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy prawa polskiego, w szczególności: Kodeksu Cywilnego, ustawy o prawach konsumenta.

Ostatnia modyfikacja regulaminu: 6 lutego 2021

Sprawdź status swojego zamówienia

W celu sprawdzenia statusu prosimy wpisać numer telefonu użyty przy składaniu zamówienia.
drewno kominkowe z dostawą Grodzisk Mazowiecki

Zamów odbiór pustych skrzyń

W celu zamówienia odbioru pustych skrzyń prosimy wpisać numer telefonu komórkowego użyty przy zamówieniu dostawy drewna. Na ten numer prześlemy kod weryfikujący zamówienie odbioru.

Jeżeli zamawialiście Państwo z numerów stacjonarnych prosimy o kontakt telefoniczny z naszym biurem.
drewno kominkowe z dostawą Grodzisk Mazowiecki

Formularz do kontaktu e-mail

Treść wiadomości

E-mail zwrotny

Telefon kontaktowy© Grafka skład drewna kominkowego - Pellet drzewny - poradnik Grodzisk Mazowiecki

drewno cennik Brwinówdobre drewno kominkowe Stara Wieśnajlepszy brykiet Żabia Wola